Vileda UltraMax Turbo – effektiv urvridning med rotationskraft
Vileda UltraMax Turbo är en flatmopp med en urvridare som urvridningen enklare och effektivare. Ett lätt pedaltryck och moppen vrids ur med centrifugalkraften. Du bestämmer själv hur torr mopp du vill ha genom att trycka flera gånger. Mopphuvudet är gjort av olika typer av mikrofiber för att klara av alla typer av smuts. Att det är en flatmopp gör det enklare för användaren och moppen passar alla typer av golv.
*Undersökningen är genomförd av ett oberoende akrediterat institut för mikrobiologi & immunologi
Produktegenskaper
1. Premium fotpedal
Genom att trampa på pedalen, aktiveras vridmekanismen för att vrida ur moppdynan. På detta sätt avlägsnas smutsigt vatten och du kan justera fuktigheten hos mikrofibrerna beroende på antal pedaltryck.
2. Stänkskydd
För att förhindra att bli nedstänkt med smutsigt vatten, har urvridaren ett integrerat stänkskydd så att den snabba rotationen av mopphuvudet inte orsakar stänk.
3. Enkel urvridning
Den maskintvättbara dynan är utformad för en enkel och snabb urvridningsprocess. Den platta moppen kan vikas ihop genom att trampa på knappen för att vrida ur mikrofibertrasan inuti hinken.
NY FÖRBÄTTRAD DESIGN
1
Mikrofiber-teknologi
Den platta moppen i vårt Ultramax System består av 80% mikrofibrer. XXL-mikrofiberdynan är ett väldigt effektivt städredskap.
2
Hörnrengöring
Den platta moppen är rektangulär, vilket är perfekt för hörnrengöring. Golvmoppen når perfekt under möbler och andra hörn i ditt hem.
3